Teplé počasí svádí do vody, není však voda jako voda. Koupání v závadné vodě dokáže pořádně zkomplikovat život, zejména různými záněty a infekcemi. Které vodní plochy jsou ze zdravotního hlediska nejbezpečnější, na co všechno dbát a jak minimalizovat rizika?
Při koupání v nevhodné, resp. znečištěné vodě bývají ohroženější ženy než muži, a také lidé se zdravotními problémy, například diabetici nebo lidé s oslabenou imunitou. Nejčastější zdravotní komplikace jsou infekce močových a pohlavních cest, kožní problémy jako alergie či plísně, průjmy a záněty očí.
„Infekcí močových a pohlavních orgánů bývají častěji postiženy ženy, vzhledem ke kratší močové trubici a blízkosti pochvy a konečníku k vnějšímu ústí močové trubice,“ vysvětluje uroložka nemocnice v Handlové Viola Filipovičová. Nákazy se projevují jako záněty močového měchýře, močové trubice či gynekologického charakteru. „U mužů nejčastěji jde o záněty předkožky, prostaty, případně varlat. V případě, že se onemocnění nezachytí včas, mohou se rozvinout záněty ledvin, případně onemocnění mají zdlouhavější a komplikovaný průběh,“ upozorňuje lékařka.
Co můžeme ovlivnit
Zdůrazňuje proto dodržení správních zásad a opatření. Kromě dbání na kvalitu samotné vody, ve které se koupeme, jsou zde ještě druhotné faktory, které zvyšují riziko problémů. A to pokud například po koupání zůstáváme v průvanu či sedíme na studeném povrchu. Šťastné není ani sezení v chladné vodě či v nějakém malém bazénku nebo pokud si na sobě necháváme mokré plavky. V nich vzniká ideální prostředí pro množení bakterií.
Chceme-li tedy riziko infekcí minimalizovat, je dobré se po koupání osprchovat čistou vodou, následně osušit, vyměnit mokré plavky za suché a nezůstávat v chladu či průvanu.
Na vodě záleží
A co voda, která je ze zdravotního hlediska nejbezpečnější a ve které číhají jaká rizika? Užitečnou pomůckou je monitoring umělých i přírodních koupališť, který každoročně provádí a na svém webu informuje o výsledcích Úřad veřejného zdravotnictví. Bez ohledu na konkrétní lokalitu jsou zde pak ještě všeobecná rizika a výhody, které jednotlivé koupací plochy mají.
Termální teplé vody
Jsou místem, kde se často daří bakteriím, způsobujícím infekce močových a pohlavních cest.
Díky vyšší teplotě vody se zde choroboplodné zárodky (mikroby, plísně, střevní parazity, kvasinky) dokáží rychle množit.
Problémem bývá výskyt améb, z nichž některé druhy mohou způsobit těžká onemocnění – zánět mozku a mozkových blan.
Obsahují sice soli a minerální látky, ty však k zaručení hygienické nezávadnosti nemusí stačit. Na druhé straně člověku pomáhají s konkrétním zdravotním problémem.
Přírodní jezera
Platí v podstatě totéž, co u termálních teplých vod – nejsou chlorované, proto zde člověk přijde do kontaktu s různými mikroorganismy, často škodlivými.
Nejčastějším problémem bývají sinice, které se vyskytují na hladině formou vodního květu. Ty produkují cyanotoxiny, které mohou vyvolat alergické reakce, zažívací potíže, záněty očních spojivek a podobně.
Méně riziková jsou chladnější štěrkoviště či horská jezírka – vzhledem k nižší teplotě je předpoklad, že se zde bude choroboplodným bakteriím, virům a parazitům méně dařit, zejména v začátcích koupací sezóny.
U nekontrolovaných přírodních jezírek pozor i na chemické znečištění – ropnými látkami, těžkými kovy, pesticidy a podobně. Signálem, že něco není v pořádku, mohou být například uhynulé ryby nebo jiná zvěř okolí, nepříjemný zápach vody, zvláštní zbarvení atp.
Koupaliště
Nevýhodou je relativně malá plocha, zvláště pokud se v bazénu sejde více lidí najednou, jsou přeplněné – tehdy narůstá i riziko znečištění.
Signálem, že něco není v pořádku, je například pokud voda zapáchá po moči nebo výrazně po chlóru, jsou-li na stěnách bazénu slizovité zelené povlaky, resp. poškozené kachličky.
Výhodou koupališť je, že voda zde může být personálem každý den pravidelně sledována a ošetřována, chlór či jiné látky lze doplňovat dle potřeby.
Další výhodou je, že voda zde bývá chladnější a nedaří se v ní tak dobře zmiňovaným mikroorganismem – nejchladnější je povolena 18 stupňů, nejteplejší v plaveckém bazénu je 26 stupňů.

Moře
Má přirozenou dezinfekci – sůl a množství mikroorganismů či minerálů, které příznivě ovlivňují organismus.
Navíc mořské vody je obrovské množství, které „zvládne“ i mnoho lidí. Pokud natrefíte na osamělou zátoku, máte v podstatě vyhráno.
Problémem ale i zde bývá znečištění – ať už chemické, nebo jednoduše předměty, kdy se nepotřebný odpad vhází do moře. V některých částech se do moře vypouští i kanalizace, nedávno na znečištění fekáliemi upozorňovaly úřady například v Chorvatsku u Dubrovníku.