Borelióza? Nejen u dětí se často neobjeví typická skvrna, ale zvláštní útvar na kůži, poznejte jej

Existuje jeden kožní příznak, který si s boreliózou nespojujeme, ale u dětí může být dokonce častější než výskyt klasického fleku.

Řeč je o lymfocytomu, méně známém projevu lymské boreliózy. „Pozor, u dětí se často neobjeví flek, ale zvláštní červenofialový, ohraničený otok, nejčastěji na uchu, ale není to pravidlem. Tento stav se jmenuje boréliový lymfocytom. Není to žádný krasavec, a proto myslím, že neunikne vaší pozornosti,“ uvádí pediatrička Martina Milkovičová na svém blogu Pediatrie s úsměvem.

Kromě ucha se útvar s lesklým a hladkým povrchem může vyskytnout také na špičce nosu, pohlavních orgánech či v oblasti prsních bradavek, to však častěji u dospělých, pro děti je typičtější právě oblast ucha. Velikost lymfocytomu je přibližně tři až pět centimetrů a všimnout si ho můžete několik týdnů po přisátí klíštěte. Bez léčby lymfocytom přetrvává týdny až měsíce.

Boreliový lymfocytom.

Putující skvrna
Klasická boréliová skvrna nevypadá vždy stejně. Může mít červené okraje a světlejší střed, případně se v centru skvrny tohoto vzhledu nachází ještě jeden červený skvrna. Nebo je červený celý útvar. Platí, že erythema migrans, jak se skvrna odborně jmenuje, nemá tvar dokonalého kruhu, ale vždy měří v průměru více než pět centimetrů. Může svědit a bolet, ale nemusí.

Pokud se skvrna objeví, je to v podstatě dobrá zpráva, jasný signál, že člověk má boreliózu a léčba může začít. Bohužel ve velmi mnoha případech se skvrna ani lymfocytom neukážou a na přítomnost nemoci poukáží až později, například neurologické příznaky.

Další nepříznivou zprávou je, že skvrna se často objevuje na úplně jiném místě, než byl klíště. Můžete ji tak snadno přehlédnout, pokud kontrolujete například ucho dítěte, ale flek se udělá na noze. „Často se ani nepřiblíží k místu, kde byl klíště přisátý,“ varuje zkušená dětská lékařka. Případně se může stát, že skvrna různě migruje po těle. Někde se objeví, pak zmizí, aby se vynořila na zcela jiném místě.

Jak doporučuje lékařka, každý podezřelý flek patří k lékaři a to i v případě, že máte pocit, že dítě se s klíštětem nesetkalo. Přisátého klíštěte si totiž ani nemusíte všimnout, jde-li o drobnou, přehlédnutelnou larvu nebo nymfu.

tick insect warning sign in forest

Nečekejte však u lékaře hned odběr krve, který nemoc prokáže. Ten se provádí nejdříve pět až šest týdnů od začátku onemocnění, protože teprve tehdy se v krvi ukáží protilátky. Lékař však může hned nasadit léčbu antibiotiky, jinak ani nemoc léčit nelze. „Délka léčba je 14 až 21 dní. Vydržte to, neukončujte ji dříve, nezapomínejte léky podávat. Dítě v této době nemusí ležet,“ radí lékařka, doporučuje však klidnější režim a omezit sportovní aktivity.

Chcete-li vědět, zda přisátý klíště byl infikován boreliózou, můžete jej nechat „vyšetřit“ v laboratoři, avšak platí se za to. Podle lékařky však ne každý infikovaný klíště dokáže svého hostitele nakazit, a tak ani není vyšetření klíště potřebné.

Latest articles

Similar articles