Nechat dítě či zvíře v horkém autě může být trestným činem

Policisté řeší každé léto případy, kdy řidič nechá v autě dítě či zvíře. Někdy si to ani neuvědomí, jindy jde o úmyslný krok, protože například nechce na krátkou chvíli vytahovat potomka z autosedačky. Rozpálené auto je však smrtící zbraní a je třeba vědět, že za ponechání v autě je až tretněprávní zodpovědnost.

Teplota v autě se zavřenými okny může během veder vyletět na 60 až 70 stupňů Celsia, což nesnese žádný živý organismus. Důsledkem je selhávání vědomí, dýchání a krevního oběhu. Pokud nepřijde pomoc, může nastat smrt, a to v některých extrémních případech již po 15 až 20 minutách.

\“Každý rok se setkáváme s případy, kdy řidiči svou nepozorností a vlivem hektického způsobu života zapomínají ve svých uzamčených vozech kromě svých domácích mazlíčků i na to nejcennější co mají – své děti,\“ konstatuje policie Bratislavského kraje. Řidiči si někdy myslí, že za takové jednání jim nic vážnějšího nehrozí, opak je ovšem pravdou.

Ponechání zvířete v rozžhaveném autě se může řešit v rovině přestupku ve veterinární oblasti, za určitých okolností může mít skutek i trestněprávní dohru v podobě trestného činu týrání zvířat, upozorňuje policie.

Ještě vážnější dohru může mít dítě v autě: „V tomto případě se může jednat o trestný čin opuštění dítěte, které si neumí pomoci samo. Osoba může navíc čelit i obvinění z ublížení na zdraví či v krajním případě z usmrcení, pokud takové jednání vedlo k poškození zdraví či ke smrti dítěte.”

Boy looking at camera while preparing for a ride to school

Jak postupovat, pokud v autě vidíte zapomenuté dítě či zvíře? „Pokud je to možné a situace to dovoluje, je třeba neprodleně uvědomit majitele vozidla, například jméno majitele vyhlásit v nákupním centru přes informační stánek nebo přes SBS službu. V opačném případě doporučujeme zavolat policii, hasiče, případně linku 112, kde je okamžitě nabídnuta rada a pomoc jak postupovat,“ radí bratislavská policie.

I toto léto budou preventisté v Bratislavském kraji provádět preventivní aktivity zaměřené především na frekventovaná místa jako jsou parkoviště u nákupních center.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram