Dostali jste poprvé do rukou vaši těhotenskou knížku a jste zcela ztracena v symbolech a značkách? Naštěstí máme pro vás jejich detailní rozbor.
Kdy dostanete těhotenskou knížku?
Pokud vám právě lékař oznámil zprávu, že jste těhotná a přesto jste z ordinace neodešli s těhotenskou knížkou, nebuďte smutná. Těhotenskou knížku vám lékař vystaví až mezi 7. a 11. týdnem těhotenství, tedy nejčastěji až během druhé návštěvy. To už máte za sebou často i první odběry krve či ultrazvuk, jejichž výsledky lékař může do vaší nové knížky rovnou zaznamenat.
TIP: Noste svou těhotenskou knížku všude sebou, a to zejména, pokud se už blíží termín vašeho porodu. Těhotenskou knížku si sbalte i na dovolenou. V případě, že byste museli vyhledat lékaře nebo by se náhodou děťátko zeptalo na svět dříve, tato zdravotní dokumentace bude pro lékaře mimořádně užitečná.
Zkratky a značky na první straně těhotenské knížky
První stranu těhotenské knížky lékař vyplňuje po konzultaci s budoucí maminkou. Uvádějí se sem základní osobní údaje, i údaje o předchozích těhotenstvích.
V kolonce označené zkratkou ABORT (Ab.) se uvádějí předchozí potraty – jejich počet, rok, kdy k nim došlo a ve kterém týdnu těhotenství se staly. Kolonka v knížce označená zkratkou UPT je určena k zapsání umělých přerušení těhotenství.

Následují údaje jako RA (rodinná anamnéza) a OA (osobní anamnéza). V části rodinné anamnézy se uvádějí informace o vážných onemocněních pokrevních příbuzných. V osobní anamnéze se uvádějí všechna překonaná či současná onemocnění budoucí maminky, kvůli kterým je sledována v ambulanci specialisty. Následují údaje o možných alergiích, překonaných dětských onemocněních (spalničky, plané neštovice…) či o úrazech a operacích.
Pro maminku zřejmě nejdůležitější část je zcela ve spodní části první strany těhotenské knížky, kam jí lékař zapíše i datum její příští návštěvy gynekologické poradny.