Jak se zbavit stresu a být šťastnější? Tyto věci zaručeně fungují, občas stačí opravdu málo

Jak se zbavit stresu?
V dnešních dnech zřejmě neexistuje nikdo, kdo by neznal stres, dokonce ho vnímají už i školáci. Život plný nečekaných momentů, napětí v práci, řada povinností a také plány, které si sami na sebe klademe, mohou nakonec způsobit, že se cítíme vystresovaní a vyčerpaní. Jak zvládnout stres dříve, než nás negativně ovlivní?

Existují různé způsoby, jak se můžete zbavit stresu a zajistit, aby vás tlak rušného pracovního, rodinného či společenského života nezničil. Jedním z nejlepších způsobů, jak na to je kontakt s přírodou.

Samozřejmě, každý nemá možnost utéct po vyčerpávajícím týdnu do chaloupky v lese, ale přece jen si umíme najít způsob, jak se ventilovat v přírodě – byť i na denní bázi. Vyzkoušejte tyto způsoby úlevy od stresu a uvolněte si napětí během 24 hodin.

Jděte na procházku
Procházka na čerstvém vzduchu, ideální v lese, lesoparku či v parku – ne v rušných ulicích – je vynikající způsob, jak snížit hladinu stresu. Vyhradíte-li si 30 minut denně na to, abyste trávili čas sami nebo s přítelem čas procházkou, pomůže vám to zbavit se stresu.

Ještě lepší je, pokud tuto procházku zahrnete časově po skončení pracovní doby nebo stresujícího zážitku a před příchodem domů. Pokud se vám podaří toto načasování, stres necháte rozptýlit se ještě než přijedete domů a nepřenesete ho do domácnosti.

Studie ukázaly, že chůze spouští uvolňování endorfinů, které nás obecně dělají šťastnějšími a zlepšují náladu. Procházka také dává příležitost uzemnit se a přehodnotit své problémy. Budete se cítit připraveni na to, abyste se popasovali se vším, co vám život v ten den připravil, nebudete ze starostí zatížení a „vynervačení“.

Meditujte a naučte se ovládat techniky všímavosti
Všímavost a meditace jsou další dva skvělé způsoby, jak snížit stres. Pomůžou vám v tom i několik aplikací, které vás naučí správné techniky dýchání, všímavosti.

Ideální je začít den praktikováním technik všímavosti a uzavřít jej meditací před spaním. Výsledkem bude klidný spánek, vyšší produktivita druhý den, což automaticky snižuje hladinu stresu.

Když se řekne meditace, většina z nás si představí turecký sed s překříženýma nohama a vonnou svíčkou. Vůbec tomu ale tak nemusí být. Existuje mnoho jednoduchých cvičení, která lze snadno začlenit do každodenního života.

Odborníci doporučují začít s hlubokým dýcháním. Optimem je cvičit hluboké vědomé dýchání po dobu 20 minut před spánkem nebo po stresujícím zážitku či příchodu z práce.

Studie ukázaly, že osoby, které cvičily hluboké jógové dýchání, měly výrazně méně molekul indikujících stres a zánět v organismu.

Jak a proč vlastně stres škodí?
Dlouhotrvající stres může způsobit doslova zmatek v těle, což má za následek neočekávané bolesti, oslabenou imunitu a jiné příznaky. Patří k nim:

Napjaté svaly a bolestivé klouby

Stres může způsobit bolest a napětí ve svalech, také křeče. Vede ke vzplanutí příznaků artritidy, fibromyalgie a jiných stavů, snižuje práh bolesti.

Ovlivňuje srdce a plíce

Stres může ovlivnit také srdce, protože obvykle znamená zvýšení srdeční frekvence. Příliš mnoho stresového hormonu kortizolu zhoršuje stav srdce a plic. Postupně může zapříčinit nebo zhoršit srdeční choroby, abnormality srdečního rytmu, vysoký krevní tlak, mrtvici a astma. Vedle plicních onemocnění vyvolává také dušnost a zrychlené dýchání.

Negativně ovlivňuje kůži a vlasy

Možná jste si všimli, že když procházíte stresujícím obdobím, zhorší se kvalita vašich vlasů a nehtů, dokonce i pleť je jiná. Máte-li kožní onemocnění – ekzém, rosaceu nebo psoriázu, stres ho zhorší. Vede také ke kopřivce a svědění, nadměrnému pocení a dokonce i vypadávání vlasů.

Bolesti břicha a zažívací problémy

Už vás někdy bolelo břicho ze stresu? Stres se skutečně projeví také v trávicím traktu – od jednodušších symptomů, jako jsou bolest, plynatost, průjem a zácpa, až po složitější stavy, jako je syndrom dráždivého tračníku a reflux.

Euphoric young indian girl student winner celebrate victory triumph sit at home desk with laptop computer win online fortune feel excited get new job opportunity good exam result great news concept

Trpí také ramena, hlava a čelist

Účinky stresu se často odrážejí na trojúhelníku napětí, který zahrnuje ramena, hlavu a čelist. Stres může vyvolat tenzní bolesti hlavy, napětí v krku a v čelisti.

Oslabuje imunitní systém

Stres oslabuje obranyschopnost těla. Při dlouhodobém stresu s větší pravděpodobností dostanete virózu nebo chřipku. Také zhoršuje autoimunitní stavy.

Ohrožuje duševní zdraví

Stres může způsobit příznaky deprese a úzkostných stavů – negativně ovlivní zájem o práci, ale také každodenní koníčky či dokonce sex.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram