Jak se zbavit stresu?
V dnešních dnech zřejmě neexistuje nikdo, kdo by neznal stres, dokonce ho vnímají už i školáci. Život plný nečekaných momentů, napětí v práci, řada povinností a také plány, které si sami na sebe klademe, mohou nakonec způsobit, že se cítíme vystresovaní a vyčerpaní. Jak zvládnout stres dříve, než nás negativně ovlivní?
Existují různé způsoby, jak se můžete zbavit stresu a zajistit, aby vás tlak rušného pracovního, rodinného či společenského života nezničil. Jedním z nejlepších způsobů, jak na to je kontakt s přírodou.
Samozřejmě, každý nemá možnost utéct po vyčerpávajícím týdnu do chaloupky v lese, ale přece jen si umíme najít způsob, jak se ventilovat v přírodě – byť i na denní bázi. Vyzkoušejte tyto způsoby úlevy od stresu a uvolněte si napětí během 24 hodin.
Jděte na procházku
Procházka na čerstvém vzduchu, ideální v lese, lesoparku či v parku – ne v rušných ulicích – je vynikající způsob, jak snížit hladinu stresu. Vyhradíte-li si 30 minut denně na to, abyste trávili čas sami nebo s přítelem čas procházkou, pomůže vám to zbavit se stresu.
Ještě lepší je, pokud tuto procházku zahrnete časově po skončení pracovní doby nebo stresujícího zážitku a před příchodem domů. Pokud se vám podaří toto načasování, stres necháte rozptýlit se ještě než přijedete domů a nepřenesete ho do domácnosti.
Studie ukázaly, že chůze spouští uvolňování endorfinů, které nás obecně dělají šťastnějšími a zlepšují náladu. Procházka také dává příležitost uzemnit se a přehodnotit své problémy. Budete se cítit připraveni na to, abyste se popasovali se vším, co vám život v ten den připravil, nebudete ze starostí zatížení a „vynervačení“.
Meditujte a naučte se ovládat techniky všímavosti
Všímavost a meditace jsou další dva skvělé způsoby, jak snížit stres. Pomůžou vám v tom i několik aplikací, které vás naučí správné techniky dýchání, všímavosti.
Ideální je začít den praktikováním technik všímavosti a uzavřít jej meditací před spaním. Výsledkem bude klidný spánek, vyšší produktivita druhý den, což automaticky snižuje hladinu stresu.
Když se řekne meditace, většina z nás si představí turecký sed s překříženýma nohama a vonnou svíčkou. Vůbec tomu ale tak nemusí být. Existuje mnoho jednoduchých cvičení, která lze snadno začlenit do každodenního života.
Odborníci doporučují začít s hlubokým dýcháním. Optimem je cvičit hluboké vědomé dýchání po dobu 20 minut před spánkem nebo po stresujícím zážitku či příchodu z práce.
Studie ukázaly, že osoby, které cvičily hluboké jógové dýchání, měly výrazně méně molekul indikujících stres a zánět v organismu.
Jak a proč vlastně stres škodí?
Dlouhotrvající stres může způsobit doslova zmatek v těle, což má za následek neočekávané bolesti, oslabenou imunitu a jiné příznaky. Patří k nim:
Napjaté svaly a bolestivé klouby
Stres může způsobit bolest a napětí ve svalech, také křeče. Vede ke vzplanutí příznaků artritidy, fibromyalgie a jiných stavů, snižuje práh bolesti.
Ovlivňuje srdce a plíce
Stres může ovlivnit také srdce, protože obvykle znamená zvýšení srdeční frekvence. Příliš mnoho stresového hormonu kortizolu zhoršuje stav srdce a plic. Postupně může zapříčinit nebo zhoršit srdeční choroby, abnormality srdečního rytmu, vysoký krevní tlak, mrtvici a astma. Vedle plicních onemocnění vyvolává také dušnost a zrychlené dýchání.
Negativně ovlivňuje kůži a vlasy
Možná jste si všimli, že když procházíte stresujícím obdobím, zhorší se kvalita vašich vlasů a nehtů, dokonce i pleť je jiná. Máte-li kožní onemocnění – ekzém, rosaceu nebo psoriázu, stres ho zhorší. Vede také ke kopřivce a svědění, nadměrnému pocení a dokonce i vypadávání vlasů.
Bolesti břicha a zažívací problémy
Už vás někdy bolelo břicho ze stresu? Stres se skutečně projeví také v trávicím traktu – od jednodušších symptomů, jako jsou bolest, plynatost, průjem a zácpa, až po složitější stavy, jako je syndrom dráždivého tračníku a reflux.

Trpí také ramena, hlava a čelist
Účinky stresu se často odrážejí na trojúhelníku napětí, který zahrnuje ramena, hlavu a čelist. Stres může vyvolat tenzní bolesti hlavy, napětí v krku a v čelisti.
Oslabuje imunitní systém
Stres oslabuje obranyschopnost těla. Při dlouhodobém stresu s větší pravděpodobností dostanete virózu nebo chřipku. Také zhoršuje autoimunitní stavy.
Ohrožuje duševní zdraví
Stres může způsobit příznaky deprese a úzkostných stavů – negativně ovlivní zájem o práci, ale také každodenní koníčky či dokonce sex.