Dietujete a pořád nic? 5 častých chyb, co jíme: Tyto zdravé potraviny ve skutečnosti brání zhubnout

I vy děláte všechny „správné“ věci k tomu, abyste zhubli, ale stále nevidíte žádný výsledek? Čím to je?

I když je to bolestivé slyšet, faktem je, že neexistuje žádná rychlá cesta k hubnutí, zvláště pokud chcete zhubnout víc, nejen pár kilo. Ještě méně příjemnou skutečností je, že některá z obecných doporučení nefungují, dokonce mohou hubnutí zcela zabrzdit. I vy se dopouštíte některé z těchto klíčových chyb?

5 klíčových chyb, kvůli kterým nehubnete i když držíte dietu:

Healthy food clean eating selection: fruit, vegetable, seeds, superfood, cereal, leaf vegetable on gray concrete background

Zdravé potraviny s vysokým obsahem cukru nebo tuku
Řeknete si, že ovoce je zdravé, tak si jej dopřejete kolik vám chutná. Bohužel konzumace potravin, které se obecně považují za „zdravé“, ale obsahují přirozeně hodně cukru nebo tuku, brzdí hubnutí. Takové potraviny je třeba jíst s mírou nebo je vyměnit za alternativy s nižším obsahem cukru.

Ovoce s vyšším obsahem cukru: banány, mango, hrozny, třešně.

Lepší volbou jsou: jahody, maliny, ostružiny. Bobulové ovoce má nízký obsah cukru a obsahuje cenné antioxidanty.

S opatrností byste měli jíst také potraviny s vysokým obsahem tuku: avokádo, sýr, tučné ryby, ořechy, extra panenský olivový olej, plnotučný jogurt, kokosový olej. Polovina velkého avokáda má například 160 kalorií a 15 g tuku. I když jsou tyto potraviny skvělým doplňkem stravy, je třeba je do stravy zahrnout v menších porcích. Jinak jejich obsah tuku zmaří vaše plány na hubnutí.

Nízkotučná jídla
Mnoho nízkotučných potravin obsahuje přidaný cukr pro zlepšení chuti. Takže, když si vybíráme „light“ potraviny zde věříme, že děláme správná rozhodnutí, avšak ve skutečnosti konzumujeme skrytý cukr, který nechceme ani nepotřebujeme.

Příklady „dietních jídel“, které se navenek jeví jako zdravé: slazený nízkotučný jogurt, light snídaňové cereálie, nízkotučné/beztukové salátové dresinky.

Vždy při výběru potravin zkontrolujte štítek, který vám řekne, jak vysoký obsah cukru a tuku výrobek ve skutečnosti má. Dobrým pravidlem je kupovat si základní výrobky, například čistý bílý jogurt a v případě potřeby do něj přidejte vlastní ingredience.

Namísto nízkotučných snídaňových cereálií, které jsou plné cukru, si dejte ovesné vločky s ovocem. Nízkotučné a beztukové salátové dresinky často obsahují spoustu cukru a konzervačních látek a mají nízkou nutriční hodnotu. Proto si raději doma připravte vlastní salátový dresink s trochou olivového oleje, citrónu a balzamikového nebo jablečného octa.

Nealko nápoje
Nejsou vždy škodlivá jen jídla, ale také nápoje. I z nich lze přibrat nemálo kilo a mohou blokovat hubnutí.

Na tyto si dejte pozor: ovocný džus, sportovní nápoje, kombuchové nápoje.

Ovocná šťáva je klamně zdravým produktem. Při zpracování ovoce na šťávu se mnoho ze stávající vlákniny se ztratí. Vláknina je nezbytná pro dobré zdraví střev, pomáhá trávení a předchází zácpě. Díky ní se cítíte sytě. Fruktóza v ovocné šťávě se považuje za „volné cukry“ – stejný typ, který se přidává do bublinkových nápojů, jako je cola nebo limonáda.

Sportovní nápoje mohou být také problematické, protože ačkoli poskytují palivo a chemikálie na pomoc při hydrataci, obsahují také značné množství kalorií. Kombuchové nápoje, které jsou dnes tak oblíbené někdy obsahují až 28 g cukru na porci a často se sladí ovocnou šťávou a třtinovým cukrem pro zvýraznění chuti. Nejlepší nápoje na hubnutí? Voda. Ochuťte si ji citrónem nebo čerstvým zázvorem.

Občerstvení mezi hlavními jídly
Někteří lidé jedí pět nebo šest malých jídel denně, aby stabilizovali hladinu cukru v krvi. Pokud jste diabetik jsou k tomu dobré důvody. Avšak pro většinu lidí občerstvení mezi jídly znamená, že udržujeme hladinu inzulínu v neustálém stoupání a množství přijatých kalorií navíc.

Pokud jíte výživná, vyvážená jídla plná bílkovin a vlákniny, vaše tělo prostě nepotřebuje více občerstvení. Pokud skutečně potřebujete zařadit do jídelníčku pamlsky, vyberte si malou hrst oříšků nebo zeleninových tyčinek.

Nedostatek bílkovin
Pokud vám nefungují diety, je třeba se podívat také na příjem bílkovin. Příjem bílkovin ve vyšším množství zvyšuje hladiny hormonů sytosti GLP-1 a peptidu YY a zároveň snižuje hladiny ghrelinu, hormonu hladu. Výsledek? Cítíte déle sytost. Strava bohatá na bílkoviny také pomáhá vybudovat svalovou hmotu a čisté svaly spalují víc tuku.

Dobré zdroje bílkovin zahrnují: maso, ryby a drůbež (kuřecí, krůtí, hovězí a losos).

Mezi bezmasé zdroje bílkovin patří: ořechy, mléko, řecký jogurt, brambory, luštěniny, fazole, čočka, quinoa, cizrna,.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram