Nadváhou trpí každé páté dítě

Nadváhou trpí více než 20 procent dětí na Slovensku. Jejich počet se od roku 2019 zvýšil o dvě procenta. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS Market Research.

Průzkum se uskutečnil v březnu letošního roku na vzorku 907 rodičů dětí ve věku osmi až 11 let. Nadváhu nejvíce ovlivňují pohyb, pití slazených nápojů a snídaně, uvádí průzkum. Děti, které snídají jen jednou nebo dvakrát týdně, mají podle něj nadváhu častěji než děti, které snídají každý den. Nadváhu také zaznamenaly spíše děti, které pijí více slazených nápojů.

„Pozitivním zjištěním je, že od roku 2019 se zvýšila frekvence pohybových aktivit u dětí. Drtivá většina, konkrétně až 94 procent dětí, sportuje alespoň některý den v týdnu, z toho až 26 procent každý den,“ ukázal průzkum.

Výsledky průzkumu ukázaly i to, že děti trápí stravovací omezení stále více. Zatímco v roce 2017 to bylo devět procent, o dva roky později už to bylo deset procent a poslední průzkum z roku 2022 odhalil 12 procent dětí. Nejčastěji děti trpí alergií na laktózu, potraviny a lepek.

Caucasian mother and baby son at a doctor´s appointment. Mother and mature adult pediatrician wearing protective face mask during coronavirus pandemic. New normal concept.

Na nárůst nadváhy u dětí upozorňuje i projekt a volitelný předmět Vím, co sním. Ten je součástí globálního programu Nestlé pro zdraví dětí. Odborným partnerem je Úřad veřejného zdravotnictví SR. V aktuálním šestém ročníku projektu a druhém ročníku volitelného předmětu je zapojeno 282 základních škol s celkovým počtem 23 320 žáků.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram