Kaz na mléčných zubech je nebezpečný, ohrožuje už i miminka

Znamená kaz na mléčných zubech problém, který je třeba řešit? Mnozí jsou přesvědčeni, že na něm v tomto případě až tak nezáleží, nakonec, stejně vypadnou. Ve skutečnosti však na zdraví mléčných zubů dbát je třeba, kazy na ně mohou způsobit vážné nepříjemnosti. A pozor, poškozené mléčné zuby mohou mít už miminka.

Proč jsou kazy na mléčných zubech problémem?

Bolest a strach
V první řadě bolí a bolí, resp. nepříjemné je i následné ošetření u zubaře. Bolest se zapíše do podvědomí dítěte, a tak vzniká strach ze zubního lékaře na celý život.

Zárodek pozdějších problémů
Neřešený kaz na mléčných zubech může poškodit i zárodky trvalých. „Třeba si uvědomit, že například mléčné židle zůstávají v ústech do 9 až 12 let a jejich kořeny obepínají zárodky stálých zubů. Infekce se k nim může snadno dostat a způsobit jejich poškození,“ připomíná pedostomatoložka Veronika Bačová Macáková v knize Lenky Žofajové Průvodce rodiče dnešního.

Posunuté trvalé zuby
Pokud je třeba zkažený mléčný zub vytrhnout, může to způsobit posun trvalých zubů. Děti následně zůstanou odkázány na zubní strojek.

Ohrožení obličejových kostí
Dochází k němu, pokud se porouchají zuby nejmenším dětem, miminkům, k čemuž může dojít hned po proříznutí. „Kazy raného věku typicky postihují čtyři přední horní zuby,“ vysvětluje Veronika Bačová Macáková s tím, že se nejedná jen o estetický, ale i funkční problém. Poškození nebo ztráta těchto předních zubů je nebezpečné pro vývoj obličejových kostí, vývoj řečí i celkové prospívání dítěte.

Každý má na začátku zdravé zuby
Pedostomatoložka zdůrazňuje, že zuby se neprořezávají zkažené. Vrozené může být například oslabení skloviny, což je ale jiná nemoc. Co se týče kazu, lze mu předejít, odkazuje Veronika Bačová Macáková.

Příčinou kazu jsou bakterie v plaku, které při zpracování sacharidů z potravy produkují kyseliny, způsobující zubní kaz. Rizikové potraviny jsou sladkosti a slazené nápoje, také pečivo, brambory, ovoce či zelenina.

Prevencí je důkladné čištění zubů, zejména večer před spaním, jelikož je v ústech málo slin. Ochrannou funkci má mateřské mléko. Obsahuje látky, které nepodporují růst bakterií zubního kazu. Naopak má ideální poměr vápníku a fosforu, které zdravému chrupu napomáhá.

Cheerful baby girl sitting on high chair while eating meal. Female toddler is being fed by mother. They are at home.

Správné čištění mléčných zubů
Veronika Bačová Macáková říká, že za kazivostí mléčných zubů je také genetická dispozice. To ovšem neznamená, že ti, kterým se zuby nekazí, si je nemusí pořádně mýt. Jaký je správný postup čištění mléčných zubů, ukazuje toto VIDEO:

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram