Co nesmí chybět v lékárničce na dovolenou, radí pediatrička. Proč si raději nebrat univerzální antibiotika

Letní sezóna pomalu začíná, perfektní dovolenou, na kterou jste se měsíce těšili, však mohou snadno pokazit zdravotní problémy. Dětská lékařka připravila seznam medikamentů, které vám pomohou zvládnout teplotu, alergickou reakci či průjem.

Seznam si samozřejmě upravte podle svých vlastních preferencí, podle toho, kam se chystáte také podle zdravotních problémů, kterými zvyknete vy či vaše děti trpět. Dětská lékařka Martina Milkovičová, autorka blogu Pediatrie s úsměvem, říká, že jinak bude lékárnička vypadat, pokud se chystáte do Chorvatska a jinak pokud do Egypta, protože v různých zemích hrozí odlišné
zdravotní problémy.

Prvním lékem, na který při tvorbě letní lékárničky myslete, je ten proti bolesti a ke snížení teploty. „Paracetamol či ibuprofen – pro malé děti sirup. Rozumné je přibalit i čípky, zvažte je i pro větší děti. Skvěle se hodí při teplotě se zvracením,“ doporučuje lékařka. K povinnému základu patří také teploměr a léky na chronická onemocnění, které členové rodiny užívají pravidelně.

Do lékárničky dále přibalte léky proti průjmu. „Některé jsou již v kombinaci s probiotiky, což je zvláště na cesty výhodné. Během cesty na jiný kontinent bych si pořídila větší zásobu probiotik. Cestovatelský průjem může vašemu dítěti dělat společnost po celou dobu pobytu,“ říká.

Kašel, štípance i odřeniny
Zvláště v hotelových resortech se lze setkat s klimatizací, která sice uleví od vysokých teplot, ale má také nepříjemný vliv na zdraví. Může vyvolat například kašel. „Vlhký kašel bych neřešila, myslím, že moře je nejlepší mukolytikum (lék na usnadnění vykašlávání). Léků proti dráždivému kašli je mnoho, ale já bych zvážila staré dobré fenistilové kapky. Je to takový univerzál, hodí se pro malé i velké děti, umí pomoci i jako léky proti alergii,“ jmenuje lékařka.

Štípance či různé alergické reakce na kůži dokáže zmírnit protialergický gel, uchovávejte jej však v chladničce. Kožní dezinfekce také může přijít vhod. Existují i ​​přípravky na odřeniny po pádu na asfalt, které je dokáží zacelit tak, že dítě může druhý den do vody. Odřeniny se občas umí zanítit, užitečným pomocníkem může v tomto případě být mast s obsahem antibiotika, ta je však na předpis.

I když už doma nemáte miminko, do lékárničky je dobré přibalit i krém na opruzeniny. Ty se mohou objevit také u dospělého člověka na místech, kde se o sebe tře kůže. Stačí celodenní výlet v horkém počasí a večerní natření krémem proti opruzeninám velmi uvítáte. Mohl by se na dovolené někdo spálit? Vezměte si také přípravek, který zmírní bolest po spálení a urychlí hojení kůže.

Pokud víte, že některému členovi rodiny bývá špatně při cestování, je zde starý dobrý Kinedryl. Do lékárničky dále patří i obvaz a náplasti. Zvažte, zda do ní zařadit i nosní, ušní a oční kapky. Pokud víte, že se budete například potápět, pak vám mohou ušní kapky v případě problémů opravdu pomoci.

A co antibiotika?
Spousta lidí si zvykne zeptat od lékaře na dovolenou univerzální antibiotika a použít je, objeví-li se horečka či celkově pocit nemoci, a to zejména u dětí. Lékařka však doporučuje antibiotika nebrat, protože taková, která by zabrala na všechno, neexistují. Zbytečné užívání antibiotik navíc poškozuje střevní flóru a imunitu.

„Devadesát procent všech těch teplot dětí na dovolené je z přehřátí, klimatizace, únavy, nedostatku tekutin. Vy se splašíte, dáte antibiotikum, protože co když. Ono se ale dítě napije, vyspí a druhý den už znovu létá. A co teď? Vysadíme? Necháme? A co sluníčko? To bude sedět celou dobu na pokoji?“ ptá se Martina Milkovičová.

First aid articles closeup

Rizikem je, pokud se antibiotikum setká s virem (na který nefunguje, antibiotika jsou jen na bakterie) a výsledkem mohou být fleky na těle. Případně se lék protne s průjmem, který může být v důsledku antibiotika ještě silnější.

Co tedy dělat? „Dítě, kterému není dobře, stáhněte ze sluníčka někam do chladu, hlavně ho zavodněte, hlídejte teplotu, odlehčete stravu,“ radí pediatrička. Pokud teplota za dva dny neprojde a dítě nevypadá dobře, nastal čas na návštěvu lékaře. V cizině je to sice vždy trochu náročnější, ale ve většině případů vše nakonec dobře dopadne. Přejeme vám pěknou dovolenou a co nejméně zdravotních komplikací!

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram