Je toto tajemství hustých vlasů? Dopustit na něj nedají mnohé známé krásky

I vy prožíváte ten věčný boj mezi touhou po dlouhých vlasech a roztřepenými konečky, řídnutím vlasů či jejich vypadáváním, když už máte vytouženou délku na dosah? Pomůže vám ricinový olej? Co o jeho účincích říkají odborníci?

Co je ricinový olej?
Ricinový olej, také známý jako olej z plodů rostliny Ricinus communis. Přestože pochází z tropické východní Afriky az Indie, rychle se rozšířil do celého světa a dnes se používá pro kosmetické a léčebné účely. Ricinový olej je obvykle čirý nebo světle žlutý. Olej získaný pražením semen je tmavý a známý jako černý ricinový olej.

Na molekulární úrovni je ricinový olej mastnou kyselinou s dlouhým řetězcem. Mastné kyseliny jsou velmi důležité pro vlasové folikuly – dodávají jim základní bílkoviny a živiny, rovněž zabraňují zánětu.

Kromě toho, že ricinový olej je protizánětlivý, čehož můžete využít při různých stavech pokožky, má několik dalších pozoruhodných vlastností. K výhodám používání ricinového oleje patří zvýšený lesk vlasů, zvýšená pružnost vlasového vlákna a antimikrobiální ošetření.

Stimuluje ricinový olej i růst vlasů?
I když můžete slyšet, že oleje, včetně ricinového urychlují růst vlasů, neexistují žádné studie, které by prokázaly, že ricinový olej zvyšuje růst vlasů o více než 1 cm za měsíc (takto rostou vlasy přirozeně). Na druhé straně osobní zkušenost může být jiná, protože ricinový olej obsahuje živiny podporující zdraví i růst vlasů.

90% ricinového oleje tvoří mastná kyselina ricinolejová, která stimuluje receptor prostaglandinu E2, což vede k rozšíření krevních cév. Když olej aplikujete na pokožku hlavy, krevní cévy se rozšíří, zvýší se průtok krve as ním i množství kyslíku a živin, které se dostanou do vlasových folikulů, dermální papily a kořínků vlasů.

Takže i když nejsou studie, které by potvrdily pozitivní vliv ricinového oleje na růst vlasů, jisté je, že podporuje růst vlasů alespoň nepřímo. Živiny, které obsahuje chrání vlasový folikul před vnějšími buněčnými a tkáňovými nepřáteli, kteří ničí zdraví a vitalitu vlasového folikulu.

Můžete použít ricinový olej i na řasy a obočí?
Na obočí ano, ale při aplikaci na řasy platí spíše ne – v oblastech kolem očí a v jejich těsné blízkosti se ho nedoporučuje aplikovat. Pokud to silou-mocí chcete vyzkoušet, předem si promluvte s očním lékařem. V každém případě před prvním použitím oleje na vlasy nebo na obočí si udělejte test na alergickou reakci na malém místě pokožky.

Přestože je tento olej používán velmi široce, nemusí být vhodný pro každého. Aplikujte malé množství oleje za ucho nebo vnitřní část ramene a sledujte reakce alespoň dva dny.

Jak použít ricinový olej na vlasy a pokožku hlavy?
Když zjistíte, že vám ricinový olej nezpůsobil žádnou nežádoucí reakci, můžete jej aplikovat několika způsoby podle délky a kvality vlasů:

Na jemné až středně rovné vlasy: Ricinový olej lze použít jako hloubkovou kúru na ochranu samotných konečků vlasů před lámáním. V tomto případě ošetřujete posledních 5 až 7 centimetrů vlasů. Olej si na vlasy rozetřete před mytím šamponem, nechte působit 15 – 20 minut a následně omyjte, zabráníte tak zamotání vlasů.

Na střední až husté rovné/vlnité vlasy: Ricinový olej dobře funguje i jako intenzivní kúra před mytím. Naneste si jej na pokožku hlavy a rozetřete po celé délce vlasů. Nechte působit 15 – 20 minut a umyjte šamponem.

Na vlnité až volné kudrny: Výborným trikem na léto je přimíchat pár kapek ricinového oleje do kondicionérů, které používáte běžně. Ochrání vlasy před nežádoucími vlivy slunce, vody, nadměrným vysycháním a nedostatek živin.

Back view of a woman with long straight hair

Na kudrnaté až těsně stočené: V tomto případě můžete ricinový olej použít během celého režimu péče o vlasy – jako ošetření před šamponováním, ozdravnou kúru, zábal nebo jako každodenní zvlhčovač. Myslete však na to, že při používání těžkých olejů, k nimž patří i ricinový, je třeba používat i detoxikační šampon, alespoň jednou měsíčně.

Jaký druh ricinového oleje je nejlepší na vlasy?
Na vlasové kořínky je dobré použít za studena lisovaný ricinový olej. Chcete-li použít černý ricinový olej, aplikujte jej pouze na pokožku hlavy. Používání ricinového oleje byste se však měli vyhnout, pokud vás trápí lupy. Nejenže nepomůže, ale může stav ještě zhoršit.

Latest articles

Similar articles