Jak žijí děti? Sladkosti každý den a sport nanejvýš dvakrát do týdne

Dost špatné, dokonce horší než před pár lety, takové jsou stravovací návyky dnešních dětí. Sladkosti každý den u všech dětí, slazené nápoje u pětiny a naopak – ovoce a zelenina ani ne u poloviny. Výsledek? Přibývá obézních dětí i zdravotních komplikací jako srdečně-cévní onemocnění, zažívací potíže, deprese či cukrovka.

Nadváhou na Slovensku trpí pětina dětí, ukázal to průzkum NMS Market Research na vzorku 23 320 žáků třetího až šestého ročníku základní školy (8 – 11-letých). Potvrdil také nežádoucí trendy ve stravování a životním stylu, kdy se děti málo hýbou, nepravidelně snídají a pijí spoustu slazených nápojů.

Snídaně? Pro mnohé zbytečnost
Tři hlavní složky, které ovlivňují zdravou hmotnost, jsou právě pohyb, pití slazených nápojů a snídání. A tady slovenské děti mají značné rezervy. Pravidelný pohyb přiznala v průzkumu sice většina, 94 procent dětí, ale pouhých 26 procent vykazuje pohybovou aktivitu každý den, což je velmi málo. Navíc mnohem méně se hýbou děti ve velkých městech než na venkově, pravidelné sportovní činnosti zde vykonávalo jen 12 procent dětí, z malých obcí jich bylo 39 procent. Sportovní aktivita jeden-dvakrát týdně, což je nejčastější případ dětí v Bratislavě a velkých městech, je žalostně málo.

Ještě hůře jsou na tom děti ve vztahu ke snídani. Počet těch, kdo doma pravidelně snídají, klesá. Konzumace snídaně přitom hraje v prevenci nadváhy důležitou roli. Děti, které snídají jen jednou či dvakrát týdně, mají nadváhu častěji než děti, které snídají každý den. Ve srovnání s rokem 2017 klesl počet dětí, které snídají každý den, o 2 procentní body. Naopak počet těch, co nesnídají vůbec, stoupl o čtyři. Výrazně častěji snídají každý den žáci třetích a čtvrtých ročníků základní školy. Jídlo, které žákům rodiče doma připraví, je přitom obvykle kvalitnější než koupené v obchodě.

Sladké je v kurzu, ale jak co
I když se donekonečna mluví o tom, jak škodlivé jsou slazené nápoje, pro děti, resp. jejich rodičů je to nejednou jen informace, která jde jedním uchem dovnitř, druhým ven. Každý den pije slazené a ochucené nápoje více než pětina dětí (21 %). Děti s nadváhou vypijí výrazně častěji 1,5 litru slazených nápojů týdně než děti bez nadváhy.

Podobně jsou na tom i ve vztahu ke sladkostem. Ty jedí všechny děti, rozdíl je v množství. Každý dotázaný přiznal, že má sladkost alespoň jednou, resp. dvakrát do týdne. Každý den si sladké dopřeje 43% dětí az toho až 22% více než jednu porci.

Naopak zdravé pamlsky jako ovoce či zeleninu konzumuje každý den ani ne polovina dětí, jen 44 procent. Nejčastěji děti z Bratislavského kraje. Pro srovnání, děti z východního Slovenska jedí ovoce a zeleninu nejčastěji tři až čtyřikrát týdně.

Happy parents and their small kids toasting with juices during lunch in dining room.

Je to na rodičích
Na to, jak se děti stravují, mají největší vliv rodiče. Ti rozhodují, co a kdy dostane dítě na talíř, resp. zda mu z nákupu přinesou sladký sušenek nebo krabičku jahod.

Průzkum ukázal známé trendy, a to, že děti solventnějších rodičů s vyšším vzděláním se stravují obecně zdravěji, častěji snídají každý den a v jejich jídelníčku má větší podíl ovoce a zelenina. Na druhé straně však mají tyto děti méně pohybu a sportovních aktivit. V tomto směru jsou na tom lépe děti rodičů s nižšími příjmy i vzděláním. Ty se však zase stravují hůře – častěji pijí slazené nápoje a konzumují fast food, tedy nezdravá smažená jídla.

Latest articles

Similar articles